پلی اتیلن ترفتالات

پت یا پلی اتیلن ترفتالات یک پلی استر است که از دو منومر اتیلن گلایکول و اسید ترفتالیک (خالص) ساخته می شود. 
از این پلیمر در اغلب کشور ها برای تولید الیاف پلی استر(70 درصد) رزین بطری (22 درصد) فیلم (6 درصد) و رزین های پلی استر مهندسی (2 درصد) استفاده می شود ولی در ایران این پلیمر بیشتر برای ساخت انواع بطری های آشامیدنی استفاده می شود. با توجه به مقاومت بالای این بطری ها در برابر شکستگی ، دما و نفوذ گازها ، دارا بودن وزن کم و ارزان بودن قیمت نسبت به سایر مواد بسته بندی همچون شیشه و فلز ، تولید بطری های پلاستیکی از این رزین کاربرد گسترده ای پیدا کرده است. که بالتبع موجب ورود بطری های PETمصرفی به جریان زباله های شهری می گردد. 
 

 نحوه تولید PET

 اسید ترفتالیک خالص (PTA) در واحدی به همین نام طی فرآیندی از پارازایلین بدست می آید در واحد PTAبا اکسید کردن پارازایلین در مجاورت هوا و طی مراحل مختلف و نهایتاً شسته شدن با اسید استیک محصولی به بنام اسید ترفتالیک خالص بدست می آید. این محصول گرید های مختلفی دارد که گرید بطری و گرید الیاف آن در واحد PET مجتمع های پترو شیمی تولید می شود .

کاربرد ها PET

این محصول به طور گسترده ای در ساخت فیلمهای عکاسی ، بطری های نوشیدنی ، و الیاف به کار رود . همچنین در تهیه الیاف پیوسته BCF و نخ صنعتی و Staple ، POY منسوجات و پوشاک کاربرد دارد . به علت اثر نداشتن PET در مزه و پایداری در برابر گرما به عنوان بسته بندی مواد غذایی نیز استفاده می شود .


استفاده از پت مزایا و معایب فراوانی دارد که از جمله مزایای آن شفافیت، انعطاف پذیری، مقاومت در برابر ضربه، حمل و نقل آسان بدلیل سبک بودن، حفظ و نگهداری مناسب گاز و رطوبت موجود در نوشیدنی ها، پایین بودن مصرف انرژی در تولید و قابل بازیافت بودن و از جمله معایب آن برگشت ناپذیر بودن، افزایش زایدات دفعی و افزایش حجم زباله های تولیدی می باشد.